Carierele Complexului Energetic Oltenia au fost pregătite pentru închidere, în ultimii ani, având în vedere planul de restructurare pe care se află compania energetică. În unitățile miniere, abia mai sunt fronturi de lucru, nemaifiind făcute exproprieri. Fostul lider sindical Mircea Gherendi, angajat al Carierei Roșia, afirmă că minerii se vor da peste cap pentru a face stocurile de cărbune pentru funcționarea termocentralelor în această iarnă.
“În minerit, din cauza legislației pe care am întâmpinat-o, de-a lungul anilor, exproprierile s-au făcut greu, foarte greu și de cele mai multe ori ne-au întors hârtiile, deci un sistem birocratic foarte anevoios. Ori, asta îngreunează exploatarea minieră la zi și, pe cale de consecință, noi cam în fiecare an o să ne dăm peste cap să ducem planul la bun sfârșit și să realizăm stocurile de cărbune, dar nu este suficient ca noi, de fiecare data, să găsim soluții în extrem. Lucrurile normale și de bun simț sunt așa: suntem toți români, primul lucru pe care trebuie să-l conștientizăm este că fără cărbune nu se poate. Și dacă ați observat, în momentul în care am renunțat pas cu pas la producția energetică pe bază de cărbune, în raport direct proporțional, am crescut importurile. A ajuns la o anumită oră de vârf 100000 de lei megawattul, m-am uitat de vreo 10 ori la ea ca să mă conving. Este absolut incredibil la ce prețuri a ajuns energia, și asta pentru că habar n-am din ce motive nu reușim să producem pe cărbune”, spune Mircea Gherendi.
De ce se grăbește România să închidă mineritul
Mircea Gherendi crede că România se grăbește să închidă mineritul pentru ca forurile europene să nu ceară socoteală autorităților române în privința celor aproximativ 60 de miliarde de euro, bani obținuți de țara noastră în urma vânzării certificatelor de carbon.
“Ar fi un motiv și cred că se și leagă un pic logic, știți că noi, ca și stat European, din 2010, avem dreptul să ne vindem participația certificatelor de carbon cu titlu gratuit și, în acest sens, România obține undeva la circa 60 de miliarde. Minim 50% din acei bani, prin două directive, 87/2003, c, și 410/2018, care presupuneau ca proiectele mici, până în 12 milioane de euro, să fie finanțate integral și cele de peste 12,5 milioane finanțate 70% dintr-un fond de modernizare. Acest fond erau exact acei 50% din banii obținuți în urma vânzării certificatelor de carbon cu titlu gratuit. Compania nostră a făcut toate măsurile antipoluare pe care prezentul ni le-a impus, dar le-am făcut cu bani proprii, dar neavând bani proprii, pentru că suntem plătitori de certificate de CO2, ne-am împrumutat în bănci. Băncile ne-au dus undeva la litera d, în loc de 4,5 milioane, compania a plătit aproape 8 miliarde, bani pe care eu spun logic că dacă trebuia să ni-i dea statul și nu ni i-a dat, practice, statul ni i-a furat. Și, atunci, eu cred că ei grăbesc accelerarea închiderii energiei pe bază de cărbune, pentru că acei 60 de miliarde nu se regăsesc nicăieri, la un moment dat, erau niște proiecte cu autobuze școlare și nici alea nu s-au mai realizat. Părerea mea e că ei consideră că dacă închid energia pe cărbune, nimeni de la Comisia Europeană nu-i va întreba ce au făcut cu banii și cred că se înșală, pentru că nu există bani veniți pe calea Uniunii Europene fără să fie trași la răspundere”, a precizat fostul lider sindical.