Ultima oră

Copa America, ca-n Vestul Sălbatic: Columbia – Uruguay, încheiat cu o bătaie șocantă

În parelel cu Euro 2024, continentul american savurează show-ul fotbalistic numit Copa America 2024. Actuala ediție e găzduită de Statele Unite, iar competiția a programat, în această săptămână, cele două semifinale, la fel ca Europeanul din Germania. În prima confruntare, la New Jersey, Argentina a trecut de Canada, scor 2-0, într-o partidă fără incidente. Ce a urmat însă, în a doua semifinală, la Charlotte, e de neimaginat pentru acest nivel!

Confruntarea sud-americană, Columbia – Uruguay, s-a încheiat cu victoria Los Cafeteros. Singurul gol al meciului a fost marcat de columbianul Lerma, în minutul 39. Pe durata celor 90 de minute, meciul a fost intens, cu intrări la limita regulamentului. Dovadă și cele opt „galbene“ împărțite de centralul mexican, César Ramos Palazuelos (40 de ani). Plus eliminarea fundașului columbian, Daniel Muñoz, în minutul 45+1.

Dar tensiunile de pe teren s-au revărsat și în tribune. Iar după ultimul fluier, s-a iscat o bătaie generală pe teren. Care, în mod șocant, a luat amploare și a continuat și în tribune! Cu atacantul uruguayan, Darwin Nunez în prim-plan. Vârful legitimat la Liverpool s-a bătut cu fanii adverși, scenele filmate fiind demne de Vestul Sălbatic!

Ca urmare a acestor incidente, e foarte posibil ca Nunez să primească o suspendare, în următoarele zile, înaintea finalei Argentina – Columbia (în noaptea de duminică spre luni, ora 03.00, ora României) pe care, oricum, o va privi din fața televizorului.